Sławomir Lizoń

 

Sławek Lizoń w czapce satyryka
Sławek w czapce

Sławomir Lizoń urodził się w 1960 roku w Częstochowie.

Po wielu wcześniejszych próbach, miał swój debiut rysunkowy w czasopiśmie „Cats” w 1992 roku, ale od tego momentu, przez wiele lat swoje pomysły chował do szuflady.

Dopiero od roku 2009 jego rysunki zaczęły pojawiać się na krajowych i międzynarodowych konkursach, co zaowocowało zdobyciem pierwszego miejsca w Turnieju Małych Form Satyrycznych w Bogatyni  i wyróżnienia w konkursie „Grzyby” w Widawie w 2009 roku.

W 2010 otrzymał prestiżową nagrodę legnickich dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego na „Satyrykonie” w Legnicy i w tym samym roku wyróżnienie w konkursie „Roponioska” w Gorlicach.

2012 rok przyniósł kolejne wyróżnienia — w drugiej edycji konkursu „Grzyby” i konkursie „Uśmiech sołtysa” w Wąchocku. Przy okazji konkursu „Karpik” miał zaszczyt odsłonić swoją tabliczkę na „Ścianie Satyryków” w niemodlińskim Domu Kultury.

Rok 2013 rozpoczyna kolejnym wyróżnieniem, tym razem przyznanym za styczniowy rysunek miesiąca w całorocznym konkursie organizowanym przez Muzeum Karykatury. W tym samym roku 2013, w Tarnowskich Górach, w pubie „Wieża” miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa jego rysunków. Kolejna — w kultowej już „Piranii” u Henia Cebuli w Jarosławiu.

W 2014 otrzymuje wyróżnienie w konkursie„Poza krawędzią” w Łodzi; w kolejnej edycji „Uśmiechu Sołtysa” w Wąchocku zdobywa trzecie miejsce, drugie miejsce w konkursie “Wrzuć na luz” w Bielsku Białej i nagrodę burmistrza Niemodlina na międzynarodowym konkursie „Karpik”.

W 2017 roku otrzymuje nagrodę specjalną dyrektora Muzeum Karykatury, również na „Karpiku”.

 


 

Rysunki Sławomira Lizonia, poza Satyrionem, można zobaczyć w katalogach i na pokonkursowych wystawach w kraju i za granicą. Były też drukowane w „Faktach i Mitach” i czasopiśmie „Mój Kochany Pies”.

Integruje się ze środowiskiem rysowników, uczestniczy w plenerach, takich jak „Nyski Weekend  Satyry i Karykatury”, „Jurajski Plener Karykaturzystów” czy “Korfantowski nalot karykaturzystów”. Od 2012 roku jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Interesuje się lotnictwem. Latał sportowo na samolotach i szybowcach. Gra na gitarze i wierzy w istnienie obcych cywilizacji, które kiedyś odwiedziły naszą planetę.

 

Kontakt

napisz e-mail   |   Facebook